basın odası

Basın Bültenleri

COCA-COLA İÇECEK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar, Orta Doğu ve Pakistan’da 23 fabrikasıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek 2013 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. CEO Burak Başarır yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşanan bazı güçlüklere rağmen, uluslararası operasyonlarda gösterdikleri üstün performans ile yıllık hedefleri gerçekleştirdiklerini belirtirken, bu yıl ilk defa 1 milyar ünite kasa üzerinde satış elde ettiklerinin de altını çizdi.

 

CCİ uzun vadeli beklentilerine uygun olarak net satış gelirini satış hacminin, FAVÖK’ünü ise net satış geliri artışının üzerinde büyüttü. CCİ’nin satış hacmi 2013’de  yüzde 13 artarak 1,1 milyar ünite kasaya, net satışları yüzde 17 artışla 5,2 milyar TL’ye, FAVÖK’ü ise yüzde 22 artırarak 892 milyon TL’ye ulaştı.

 

Türkiye satış hacmi yüzde 1 büyürken, yılın ikinci yarısındaki zorluklara rağmen ürün portföyündeki olumlu değişim ve fiyat artışı sayesinde, ünite kasa başı satış geliri yüzde 5 arttı. Uluslararası operasyonların satış hacmi ise özellikle Pakistan, Kazakistan ve Irak’taki güçlü organik büyümenin yanı sıra 2012 dördüncü çeyreğinde Güney Irak’ta gerçekleştirilen satın alımla yüzde 32 büyüdü.

 

CCİ 2013’te bilanço iyileştirme stratejisine paralel olarak 2 tane başarılı borçlanma aracı ihraç etti. Mayıs ayındaki tahsisli tahvil ihracı ve Ekim ayındaki Eurobond ihracı ile, CCİ’nin borcunun toplam ortalama vadesi 1,2 yıldan 5 yıla çıktı.

 

2014 Beklentileri

2014 yılının zorlu geçmesini beklediklerini belirten Başarır, Kazakistan’da Tenge’nin devalüasyonu ve Türkiye’de yaşanan dalgalanmaların tüketici güvenini etkilemesi gibi zorlukları hali hazırda yaşadıklarını, ancak CCİ’nin karlı büyümesini sürdürmesini sağlamak amacıyla gerekli önlemleri aldıklarını belirtti. Başarır 2014’te, konsolide satış hacminde yüksek tek haneli artışı beklediklerini, konsolide satış gelirlerini satış hacmi büyümesinin üzerinde artırmayı hedeflediklerini iletti. 2013 sonu itibariyle daha dengeli bir iş portföyüne sahip olduklarını belirten Başarır “2013’te olduğu gibi, güçlü ve karlı büyüme sağlamak için portföyümüzün gücünden yararlanmaya devam edeceğiz. 2014 yılı boyunca güçlü ve sağlıklı sonuçlar raporlamaya devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

 

 

Coca-Cola İçecek hakkında

 

Coca-Cola sisteminde satış hacmine göre altıncı sırada yer alan Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. CCİ Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 11 bin çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

 

CCİ 23 fabrikası ile 370 milyona yaklaşan tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

 

CCİ'nin hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Amerikan depo sertifikaları (ADR) ABD’de tezgahüstü piyasalarda “COLAY”,  Eurobond’u İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle ile işlem görmektedir.

 

Ek Dosyalar: